NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Цветни аспекти Ударните инструменти са инструментите на XXI век, каза музикантката Татяна Колева
1711
Цветни аспекти

Ударните инструменти са инструментите на XXI век, каза музикантката Татяна Колева

Ударните инструменти са инструментите на ХХI век. Те присъстват все по-често в афишите и в произведения на композитори от цял. Това каза в интервю музикантката Татяна Колева, която заедно с колегата си Живко Василев изнесе концерт под наслов „Дърво - Кожа - Дъх“ на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. Колева свири на маримба и перкусии, а Василев на кавал

| 08 Юли 2024, 14:12 ч.
Ударните инструменти са инструментите на XXI век, каза музикантката Татяна Колева
Ударните инструменти са инструментите на XXI век, каза музикантката Татяна Колева
Снимка © БТА

Ударните инструменти са инструментите на ХХI век. Те присъстват все по-често в афишите и в произведения на композитори от цял. 

Популярните песни са станали по-прости по отношение на ритмите и мелодиите през последните 70 години, сочи изследване на двама британци в научното списание Scientific Reports. 

Маделин Хамилтън и Маркъс Пиърс от Лондонския университет „Куин Мери“ са анализирали най-популярните песни, които са попаднали в Топ 5 на годишната класация за сингли на „Билборд“ между 1950 г. и 2022 г. В анализа са включени над 350 песни.

Статистическият анализ показал, че сложността на ритмите и тоналните аранжименти на песните намалява средно през годините, заедно със значителното увеличение на средния брой ноти, свирени в секунда.

Изследователите установяват два спада през 1975 г. и 2000 г. и един по-малък през 1996 г., които се характеризират със значително намаляване на сложността.

Учените обясняват спада през 1975 г. с появата на нови жанрове като

Народният театър ще отбележи 174 години от рождението на Иван Вазов с изложба, посветена на живота и творчеството на писателя, както и на безмерния му принос за развитието на българския театър. Събитието е и едно от многото, посветени на 120-годишнината от основаването на театъра, съобщават от трупата.

На 9 юли, в новото изложбено пространство на Народния театър, което се намира при камерна сцена, ще бъде открита експозицията, наречена „Иван Вазов и театърът“, чийто куратор е драматургът и писател Мирела Иванова.

След откриването ще има и специално представление по случай рождението на поета – лиричен колаж по стихове, писма и спомени на Иван Вазов „О, ти, която и да си“ от Мирела Иванова на режисьора Бойка Велкова.

Четиринадесет табла проследяват съдбовната взаимосвързаност ме

По време на официалната церемония по откриване на единадесетото издание на Международния кинофестивал за ново европейско кино „Златната липа“ 2024 в Стара Загора беше връчена специалната награда за цялостен принос в киното на българската актриса Ели Скорчева.

Присъстващите е залата на Държавна опера Стара Загора имаха възможността да се насладят на кратък филм с откъси от най-емблематичните роли в киното.  Аплодисментите на публиката изпълниха залата още докато на големия екран вървяха кадрите. Красивата статуетка „Златна липа“ Ели Скорчева получи от ръцете на Магдалена Ралчева.

„Тази награда е признание не само за вашия уникален талант и за ролите, които сте завещали на родното ни кино. Но това е награда, защото имахте смелостта да се завърнете в него“, каза директорът на кинофестивала Магдалена Ралчева при връчването на статуетката.

„Благодаря на Маги Р

С изпълнение на Меса в си минор от Й. С. Бах във Варна се откри 42-рият Международен хоров конкурс „Проф. Георги Димитров“.

Събитието е съвместна проява с Международния музикален фестивал „Варненско лято“ с участието на Фестивален бароков оркестър, Камерен хор Preludiu - Voicu Enchescu от Румъния с диригент Андрей Станкулеску, солистите Хедър Нюхаус - сопран, Хермине Хазелбьок - алт, Франц Гюртелшмид - тенор, и Клеменс Сандер – бас, под диригентството на Мартин Зигхарт. 

Месата в си минор се определя като най-внушителното хорово произведение, писано някога. Бах я композира в продължение на 25 години като преработва, добавя и променя фрагменти от свои по-ранни кантати. Завършва я през 1749 г., в самия край на живота си, но тя не е изпълнена цялостно до 1859 г., когато прозвучава в Дрезден.

Ръкописът е обявен за световно докумен

Изложба скулптура на Петър Панчев по повод неговата 70-годишнина ще представи Художествена галерия "Петко Чурчулиев" - Димитровград, съобщиха от изложбената зала. 

Вернисажът е на 20 юни и творецът ще участва лично на отварянето на експозицията, уточни уредникът Емилия Стоева.

Петър Панчев е от поколението художници, смело навлезли в художествения живот на страната в началото на 80-те години на миналия век, открояващи се с нови за времето си сюжети, опита за разкрепостяване и ново виждане за форма и съдържание, гласи анотацията за изложбата. Ще бъдат изложени творби от фонда на Софийска градска художествена галерия, Градска художествена галерия - Пловдив и Художествена галерия "Петко Чурчулиев", както и творби, притежавани от негови колеги, приятели и частни колекционери.

Панчев е роден в на 17 юни 1954 г в Първомай. Завършил е скулптура в Художествената ак

Това каза в интервю музикантката Татяна Колева, която заедно с колегата си Живко Василев изнесе концерт под наслов „Дърво - Кожа - Дъх“ на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. 

Колева свири на маримба и перкусии, а Василев на кавал. С електрониката на живо им помага Рубен Кийфтенбелт. Заедно са от една година, но смятат да се развиват, посочи Колева. 

В програмата си те предложиха авторска музика, както и композиции на Янис Ксенакис, който по думите й е един от известните творци на произведения за ударни инструменти. След концерта Татяна Колева изнесе и открит урок за учениците от НУИ „Добри Христов“ в родния си град. 

Татяна Колева живее и работи в Нидерландия. Тя е родена във Варна, учила е в Националното училище по изкуствата (НУИ) „Добри Христов“. Когато е първи курс в Националната музикална академия, участва със свои колеги на конкурс във Франция със соната на Барток за две пиана и ударни. Там получава покана да замине за Нидерландия от Роберт ван Сайс, който събира интернационален клас. „Желанието да уча ме заведе там. Завърших Кралската консерватория в Хага, която беше много важно училище за мен заради преподавателите Вим Фос и Люк Нахтегал“, посочи музикантката, която понастоящем преподава в Консерваторията в Гронинген.

По думите й Нидерландия има много добра школа за духови и ударни инструменти. Съществуват редица формации и клубове и се организират големи състезания за такива състави. Барабанчето е в основата на обучението по музика, посочи тя.

Около 6400 произведения на изкуството - незаконно изнесени амфори, златни предмети, картини, са открити при операция, провеждана с подкрепата на Интерпол и Европол в около двадесет европейски държави, като са арестувани 85 души, съобщи АФП.

Извършени са "няколко хиляди проверки" на летища, пристанища, гранични пунктове, аукционни къщи, музеи и частни домове, както и в интернет, обясняват от Интерпол в съобщение за медиите.

Испанските власти, в сътрудничество с украинските си колеги, са конфискували по време на операцията 11 златни скитски предмета с приблизителна стойност 60 млн. евро. Те са били откраднати в Украйна и транспортирани контрабандно в Испания. 

В Чехия полицията е заловила статуя на свети Вартоломей от средата на XVII век, "национален културен артефакт", откраднат през 1994 г. от параклис в Римов.

Френските власти са конфискували неза

Хиляди пловдивчани и гости на града посетиха тазгодишно издание на фестивала "Франкофоли", където пяха заедно със световноизвестната израелска певица Ищар. Изявата й беше акцент в програмата на първия ден от фестивала и оправда очакванията на публиката, като изпълни любими хитове от репертоара си. Сред песните, които развълнуваха публиката, бяха Last Kiss, Habibi (Sawah) и Horchat Hai Caliptus. Ищар, чието истинско име е Ети Зах, беше приготвила и специална изненада за своите български почитатели - емоционално изпълнение на песента "Облаче ле бяло". 

„За мен е истинско удоволствие. Благодаря, че ме карате да се чувствам така, сякаш вечно съм била тук, сякаш съм си у дома“. С тези думи Ищар се обърна към феновете си, след което призна, че ги чувства като свое семейство. Израелската певица беше повикана на бис. 

Преди Ищар на сцената на "Франкофоли" се качиха И

От 2 до 7 август в Боровец ще се състои третият международен джаз фестивал на името на д-р Емил Илиев, съобщават организаторите.

По думите им на поканата на фестивала са се отзоваха седем световноизвестни групи и двама индивидуални изпълнители, които идват за първи път в България. Музиканти от общо 12 страни ще озвучат планинския курорт  (Португалия, Индонезия, Швеция, Норвегия, Дания, Канада, Унгария и др.).

Публиката, със сигурност, ще аплодира вокалната група от Белгия – Just Vox, които със своите тембри възпроизвеждат звуците на китара, бас, тромпет и клавишни, а бийтбоксерът им – на вокалните перкусии, и звучат като цял оркестър, коментират организаторите.

Shuffle Demons са хит на фестивалите по целия свят с над 1000 концерта и 10 албума, владеят сцената не само с фен

С "Уроците на Блага" на режисьора Стефан Командарев беше открито третото издание на летния кинофестивал "Свети Влас филм фест". 

Кинофестът започна в Амфитеатър Арена в Свети Влас, като събра творци, актьори, режисьори, почитатели на седмото изкуство.

Лентата "Уроците на Блага" спечели две награди "Кристален глобус" в Карлови Вари, "Златна роза" и награда на Съюза на българските филмови дейци "Васил Гендов" за най-добър филм и за актриса в главна роля. Актрисата Ели Скорчева, която тази година отбелязва своята 70-годишнина, бе специален гост на фестивала в Свети Влас.

"Благодаря на всички, отговорни за този празник, защото това наистина е празник и е хубаво да има повече такива събития. Благодаря на всички, с които направихме този филм заедно, на целия екип. Благодаря на зрителите, че отделят от времето си, за да гледат българско кино. Не се притеснявайте, а

Танцовият състав “Луди млади” към Средно училище “Сава Доброплодни” в Шумен спечели бронзов медал на финалите на Dance World Cup в чешката столица Прага, в конкуренцията на 40 състава от 37 държави, съобщи хореографът на формацията Борис Иванов.

По думите му тридесет и двамата танцьори от „Луди млади“, на възраст от 14 до 21 години, са представили на световното първенство по танци две изпълнения – „Средногорци" и "Пирински танц". Първото е на доц. Георги Хинов, а второто е по моя хореография, отбеляза Иванов и благодари на своите възпитаници, на ръководството на училището, на настоятелството на учебното заведение и на всички, подпомогнали участието на танцьорите на „Луди млади“ на най- престижния световен форум за танци.

Борис Иванов и танцьорите от състава ще дадат пресконференция в Националния пресклуб в Шуме

Татяна Колева говори за съвременната музика за ударни инструменти, реализацията на българските композитори и инструменталисти по света, за връзката с родните ритми

Следва пълният текст на интервюто.

По-добра почва за реализация ли е Нидерландия за перкусионист като Вас? 

- Нидерландия има много добра школа за духови и ударни инструменти. Барабанчето е тяхната мая и е в основата на обучението. При нас е по-различно. Ние имаме добро класическо образование в музикалните училища. Чудесна основа дава предметът Задължително пиано. Аз започнах във Варненското музикално училище с пиано и после продължих с ударни. В България нашата подготовка е класическа, пианистична, затова много от родните перкусионисти, които пробиват на световната сцена, са маримбисти. В Нидерландия ме заведе желанието да уча и останах там. През последните години вече нещата се промениха и вече няма значение от коя държава си.

Има ли много материал за перкусионисти в съвременната музика? 

- Ударните инструменти са инструментите на ХХI век. Те все повече навлизат в афишите на концертите и композитори по цял свят творят за тях. Има над 150 произведения, написани специално за мен. Аз самата композирам и аранжирам. Особеното на съвременната музика е, че имаш много по-лесен контакт с целия свят. Ударните инструменти сме едно семейство. Нашата ниша е малка, но в същото време тя има много приложения, дори в поп музиката, а смесена с електроника може да звучи в техно концерт и на клубната сцена.

Съвременната музика няма този имидж да е неслушаема и абстрактна, тя има различни влияния върху нас като изпълнители и върху публиката. Едната възможност е да се импровизира, другата - да е написана специално за теб. В концерта във Варна свирихме преди всичко наши авторски неща, с изключение на Янис Ксенакис. Обичам българските фестивали. За щастие „Варненско лято“ ми се доверява. Не държа да свиря всичко, което правя, но усещам когато дойде правилният момент и всичко става много органично.

Пишат ли композиторите нови произведения за ударни инструменти?

- Имам силна връзка с Мартин Георгиев, който също е перкусионист и възпитаник на Варненското музикално училище, а сега дирижира Кралския балет в Лондон. Харесвам музиката, която композира, тя е много вдъхновена, възвишена, свързана с Бог. Той е писал няколко неща за мен, включително Концерт за маримба и оркестър, чиято премиера беше във Варна.
Имаме добро партньорство и с Ценко Минкин. Той е много активен, емоционален, пише и филмова музика. Творбите му се харесват на много хора, те са силни, мелодични, имат фолклорен заряд, енергия, съзерцателност, романтика, поезия.
В началото на тази година имах щастието да бъда поканена да свиря на премиерата на Концерта за маримба, вибрафон и тъпан от Емил Табаков в Скопие и се надявам да го изпълним и в България.

Трудно ли е да пазите в сърцето си родните ритми далеч от България? Чухме, че ги влагате във Вашите авторски произведения. Имат ли почитатели сред слушателите ви?

- Да, балканската музика има много почитатели. Това беше и зрънцето, което ние заложихме в комбинацията на кавал с маримба в проекта ни, а електрониката дойде по-късно. Когато за първи чух какво прави Живко Василев, веднага разбрах, че искам да си партнираме и това стана много спонтанно, точно на базата на родния фолклор. Все повече се обръщаме към предизвикателството да държим нашите неравноделни ритми, които са интересни на Запад, понякога опитвайки с моите инструменти да ги съчетаем с техните регулярни тактове. Получава се интересно смесване на ритми като мозайка. Понякога маримбата може да звучи и вокално, зависи с какви палки се свири. Това също е част от нашата закваска, магията на българските гласове.

Свирили ли сте произведения с перкусии и вокали?

- Преди няколко години направихме голям проект с хора на Ваня Монева и Младежката перкусионна формация. Този концерт бе записан, излъчен по националната телевизия, може да се види и в интернет. Цялата концепция беше на база фолклорна музика. Имаше произведения, написани специално за нас от Любомир Денев, премиерна творба на Мартин Георгиев и Пролетната кантата на Ценко Минкин. Аз винаги поддържам връзка с българските композитори и по-млади музиканти.

Свирите ли в големи състави или се изявявате предимно солистично и с камерна музика?

- Имам един основен състав, който се нарича Младежка перкусионна формация. Премиерната му изява беше във Варна. Той започна като формация на млади даровити колеги, някои още ученици и студенти. Като цяло свиря соло и в различни проекти. Искаме да развием нашето дуо с Живко Василев, което съществува от една година. Той живее в София, но е учил в Нидерландия и често свири там. Във Варна беше нашият пети концерт.  

 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театралният фестивал „Алтер его“ очаква трупи от България, Франция, Германия, Канада, Израел и Италия
От 21 до 25 октомври ще се проведе международният театрален фестивал „Алтер его“, съобщават организаторите от театър-лаборатория „Алма алтер“, с подкрепата ...
Филмът "Емилия Перес" на Жак Одиар ще представя Франция в международната категория на наградите "Оскар"
Мюзикълът "Емилия Перес" на Жак Одиар е избран от Франция да се състезава в категорията за най-добър международен филм на наградите "Оскар", предаде АФП, позовавайки се на Национал ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите. ...
Повелителката на глината
Регионалният исторически музей в Разград ще представи в специална изложба „Повелителката на глината“ творчеството на известната керамичка Ели Неделчева, съобщиха от кул ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Цветни аспекти
1711
Цветни аспекти

Ударните инструменти са инструментите на XXI век, каза музикантката Татяна Колева

Ударните инструменти са инструментите на ХХI век. Те присъстват все по-често в афишите и в произведения на композитори от цял. Това каза в интервю музикантката Татяна Колева, която заедно с колегата си Живко Василев изнесе концерт под наслов „Дърво - Кожа - Дъх“ на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. Колева свири на маримба и перкусии, а Василев на кавал. С електрониката на живо им помага Рубен Кийфтенбелт.Заедно са от една година, но смятат да се развиват, посочи Колева.

| 08 Юли 2024, 14:12 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Ударните инструменти са инструментите на XXI век, каза музикантката Татяна Колева
Ударните инструменти са инструментите на XXI век, каза музикантката Татяна Колева
Снимка © БТА

Ударните инструменти са инструментите на ХХI век. Те присъстват все по-често в афишите и в произведения на композитори от цял. 

Това каза в интервю музикантката Татяна Колева, която заедно с колегата си Живко Василев изнесе концерт под наслов „Дърво - Кожа - Дъх“ на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. 

Популярните песни са станали по-прости по отношение на ритмите и мелодиите през последните 70 години, сочи изследване на двама британци в научното списание Scientific Reports. 

Маделин Хамилтън и Маркъс Пиърс от Лондонския университет „Куин Мери“ са анализирали най-популярните песни, които са попаднали в Топ 5 на годишната класация за сингли на „Билборд“ между 1950 г. и 2022 г. В анализа са включени над 350 песни.

Статистическият анализ показал, че сложността на ритмите и тоналните аранжименти на песните намалява средно през годините, заедно със значителното увеличение на средния брой ноти, свирени в секунда.

Изследователите установяват два спада през 1975 г. и 2000 г. и един по-малък през 1996 г., които се характеризират със значително намаляване на сложността.

Учените обясняват спада през 1975 г. с появата на нови жанрове като

Народният театър ще отбележи 174 години от рождението на Иван Вазов с изложба, посветена на живота и творчеството на писателя, както и на безмерния му принос за развитието на българския театър. Събитието е и едно от многото, посветени на 120-годишнината от основаването на театъра, съобщават от трупата.

На 9 юли, в новото изложбено пространство на Народния театър, което се намира при камерна сцена, ще бъде открита експозицията, наречена „Иван Вазов и театърът“, чийто куратор е драматургът и писател Мирела Иванова.

След откриването ще има и специално представление по случай рождението на поета – лиричен колаж по стихове, писма и спомени на Иван Вазов „О, ти, която и да си“ от Мирела Иванова на режисьора Бойка Велкова.

Четиринадесет табла проследяват съдбовната взаимосвързаност ме

По време на официалната церемония по откриване на единадесетото издание на Международния кинофестивал за ново европейско кино „Златната липа“ 2024 в Стара Загора беше връчена специалната награда за цялостен принос в киното на българската актриса Ели Скорчева.

Присъстващите е залата на Държавна опера Стара Загора имаха възможността да се насладят на кратък филм с откъси от най-емблематичните роли в киното.  Аплодисментите на публиката изпълниха залата още докато на големия екран вървяха кадрите. Красивата статуетка „Златна липа“ Ели Скорчева получи от ръцете на Магдалена Ралчева.

„Тази награда е признание не само за вашия уникален талант и за ролите, които сте завещали на родното ни кино. Но това е награда, защото имахте смелостта да се завърнете в него“, каза директорът на кинофестивала Магдалена Ралчева при връчването на статуетката.

„Благодаря на Маги Р

С изпълнение на Меса в си минор от Й. С. Бах във Варна се откри 42-рият Международен хоров конкурс „Проф. Георги Димитров“.

Събитието е съвместна проява с Международния музикален фестивал „Варненско лято“ с участието на Фестивален бароков оркестър, Камерен хор Preludiu - Voicu Enchescu от Румъния с диригент Андрей Станкулеску, солистите Хедър Нюхаус - сопран, Хермине Хазелбьок - алт, Франц Гюртелшмид - тенор, и Клеменс Сандер – бас, под диригентството на Мартин Зигхарт. 

Месата в си минор се определя като най-внушителното хорово произведение, писано някога. Бах я композира в продължение на 25 години като преработва, добавя и променя фрагменти от свои по-ранни кантати. Завършва я през 1749 г., в самия край на живота си, но тя не е изпълнена цялостно до 1859 г., когато прозвучава в Дрезден.

Ръкописът е обявен за световно докумен

Изложба скулптура на Петър Панчев по повод неговата 70-годишнина ще представи Художествена галерия "Петко Чурчулиев" - Димитровград, съобщиха от изложбената зала. 

Вернисажът е на 20 юни и творецът ще участва лично на отварянето на експозицията, уточни уредникът Емилия Стоева.

Петър Панчев е от поколението художници, смело навлезли в художествения живот на страната в началото на 80-те години на миналия век, открояващи се с нови за времето си сюжети, опита за разкрепостяване и ново виждане за форма и съдържание, гласи анотацията за изложбата. Ще бъдат изложени творби от фонда на Софийска градска художествена галерия, Градска художествена галерия - Пловдив и Художествена галерия "Петко Чурчулиев", както и творби, притежавани от негови колеги, приятели и частни колекционери.

Панчев е роден в на 17 юни 1954 г в Първомай. Завършил е скулптура в Художествената ак

Колева свири на маримба и перкусии, а Василев на кавал. С електрониката на живо им помага Рубен Кийфтенбелт. Заедно са от една година, но смятат да се развиват, посочи Колева. 

В програмата си те предложиха авторска музика, както и композиции на Янис Ксенакис, който по думите й е един от известните творци на произведения за ударни инструменти. След концерта Татяна Колева изнесе и открит урок за учениците от НУИ „Добри Христов“ в родния си град. 

Около 6400 произведения на изкуството - незаконно изнесени амфори, златни предмети, картини, са открити при операция, провеждана с подкрепата на Интерпол и Европол в около двадесет европейски държави, като са арестувани 85 души, съобщи АФП.

Извършени са "няколко хиляди проверки" на летища, пристанища, гранични пунктове, аукционни къщи, музеи и частни домове, както и в интернет, обясняват от Интерпол в съобщение за медиите.

Испанските власти, в сътрудничество с украинските си колеги, са конфискували по време на операцията 11 златни скитски предмета с приблизителна стойност 60 млн. евро. Те са били откраднати в Украйна и транспортирани контрабандно в Испания. 

В Чехия полицията е заловила статуя на свети Вартоломей от средата на XVII век, "национален културен артефакт", откраднат през 1994 г. от параклис в Римов.

Френските власти са конфискували неза

Хиляди пловдивчани и гости на града посетиха тазгодишно издание на фестивала "Франкофоли", където пяха заедно със световноизвестната израелска певица Ищар. Изявата й беше акцент в програмата на първия ден от фестивала и оправда очакванията на публиката, като изпълни любими хитове от репертоара си. Сред песните, които развълнуваха публиката, бяха Last Kiss, Habibi (Sawah) и Horchat Hai Caliptus. Ищар, чието истинско име е Ети Зах, беше приготвила и специална изненада за своите български почитатели - емоционално изпълнение на песента "Облаче ле бяло". 

„За мен е истинско удоволствие. Благодаря, че ме карате да се чувствам така, сякаш вечно съм била тук, сякаш съм си у дома“. С тези думи Ищар се обърна към феновете си, след което призна, че ги чувства като свое семейство. Израелската певица беше повикана на бис. 

Преди Ищар на сцената на "Франкофоли" се качиха И

От 2 до 7 август в Боровец ще се състои третият международен джаз фестивал на името на д-р Емил Илиев, съобщават организаторите.

По думите им на поканата на фестивала са се отзоваха седем световноизвестни групи и двама индивидуални изпълнители, които идват за първи път в България. Музиканти от общо 12 страни ще озвучат планинския курорт  (Португалия, Индонезия, Швеция, Норвегия, Дания, Канада, Унгария и др.).

Публиката, със сигурност, ще аплодира вокалната група от Белгия – Just Vox, които със своите тембри възпроизвеждат звуците на китара, бас, тромпет и клавишни, а бийтбоксерът им – на вокалните перкусии, и звучат като цял оркестър, коментират организаторите.

Shuffle Demons са хит на фестивалите по целия свят с над 1000 концерта и 10 албума, владеят сцената не само с фен

С "Уроците на Блага" на режисьора Стефан Командарев беше открито третото издание на летния кинофестивал "Свети Влас филм фест". 

Кинофестът започна в Амфитеатър Арена в Свети Влас, като събра творци, актьори, режисьори, почитатели на седмото изкуство.

Лентата "Уроците на Блага" спечели две награди "Кристален глобус" в Карлови Вари, "Златна роза" и награда на Съюза на българските филмови дейци "Васил Гендов" за най-добър филм и за актриса в главна роля. Актрисата Ели Скорчева, която тази година отбелязва своята 70-годишнина, бе специален гост на фестивала в Свети Влас.

"Благодаря на всички, отговорни за този празник, защото това наистина е празник и е хубаво да има повече такива събития. Благодаря на всички, с които направихме този филм заедно, на целия екип. Благодаря на зрителите, че отделят от времето си, за да гледат българско кино. Не се притеснявайте, а

Танцовият състав “Луди млади” към Средно училище “Сава Доброплодни” в Шумен спечели бронзов медал на финалите на Dance World Cup в чешката столица Прага, в конкуренцията на 40 състава от 37 държави, съобщи хореографът на формацията Борис Иванов.

По думите му тридесет и двамата танцьори от „Луди млади“, на възраст от 14 до 21 години, са представили на световното първенство по танци две изпълнения – „Средногорци" и "Пирински танц". Първото е на доц. Георги Хинов, а второто е по моя хореография, отбеляза Иванов и благодари на своите възпитаници, на ръководството на училището, на настоятелството на учебното заведение и на всички, подпомогнали участието на танцьорите на „Луди млади“ на най- престижния световен форум за танци.

Борис Иванов и танцьорите от състава ще дадат пресконференция в Националния пресклуб в Шуме

Татяна Колева живее и работи в Нидерландия. Тя е родена във Варна, учила е в Националното училище по изкуствата (НУИ) „Добри Христов“. Когато е първи курс в Националната музикална академия, участва със свои колеги на конкурс във Франция със соната на Барток за две пиана и ударни. Там получава покана да замине за Нидерландия от Роберт ван Сайс, който събира интернационален клас. „Желанието да уча ме заведе там. Завърших Кралската консерватория в Хага, която беше много важно училище за мен заради преподавателите Вим Фос и Люк Нахтегал“, посочи музикантката, която понастоящем преподава в Консерваторията в Гронинген.

По думите й Нидерландия има много добра школа за духови и ударни инструменти. Съществуват редица формации и клубове и се организират големи състезания за такива състави. Барабанчето е в основата на обучението по музика, посочи тя.

Татяна Колева говори за съвременната музика за ударни инструменти, реализацията на българските композитори и инструменталисти по света, за връзката с родните ритми

Следва пълният текст на интервюто.

По-добра почва за реализация ли е Нидерландия за перкусионист като Вас? 

- Нидерландия има много добра школа за духови и ударни инструменти. Барабанчето е тяхната мая и е в основата на обучението. При нас е по-различно. Ние имаме добро класическо образование в музикалните училища. Чудесна основа дава предметът Задължително пиано. Аз започнах във Варненското музикално училище с пиано и после продължих с ударни. В България нашата подготовка е класическа, пианистична, затова много от родните перкусионисти, които пробиват на световната сцена, са маримбисти. В Нидерландия ме заведе желанието да уча и останах там. През последните години вече нещата се промениха и вече няма значение от коя държава си.

Има ли много материал за перкусионисти в съвременната музика? 

- Ударните инструменти са инструментите на ХХI век. Те все повече навлизат в афишите на концертите и композитори по цял свят творят за тях. Има над 150 произведения, написани специално за мен. Аз самата композирам и аранжирам. Особеното на съвременната музика е, че имаш много по-лесен контакт с целия свят. Ударните инструменти сме едно семейство. Нашата ниша е малка, но в същото време тя има много приложения, дори в поп музиката, а смесена с електроника може да звучи в техно концерт и на клубната сцена.

Съвременната музика няма този имидж да е неслушаема и абстрактна, тя има различни влияния върху нас като изпълнители и върху публиката. Едната възможност е да се импровизира, другата - да е написана специално за теб. В концерта във Варна свирихме преди всичко наши авторски неща, с изключение на Янис Ксенакис. Обичам българските фестивали. За щастие „Варненско лято“ ми се доверява. Не държа да свиря всичко, което правя, но усещам когато дойде правилният момент и всичко става много органично.

Пишат ли композиторите нови произведения за ударни инструменти?

- Имам силна връзка с Мартин Георгиев, който също е перкусионист и възпитаник на Варненското музикално училище, а сега дирижира Кралския балет в Лондон. Харесвам музиката, която композира, тя е много вдъхновена, възвишена, свързана с Бог. Той е писал няколко неща за мен, включително Концерт за маримба и оркестър, чиято премиера беше във Варна.
Имаме добро партньорство и с Ценко Минкин. Той е много активен, емоционален, пише и филмова музика. Творбите му се харесват на много хора, те са силни, мелодични, имат фолклорен заряд, енергия, съзерцателност, романтика, поезия.
В началото на тази година имах щастието да бъда поканена да свиря на премиерата на Концерта за маримба, вибрафон и тъпан от Емил Табаков в Скопие и се надявам да го изпълним и в България.

Трудно ли е да пазите в сърцето си родните ритми далеч от България? Чухме, че ги влагате във Вашите авторски произведения. Имат ли почитатели сред слушателите ви?

- Да, балканската музика има много почитатели. Това беше и зрънцето, което ние заложихме в комбинацията на кавал с маримба в проекта ни, а електрониката дойде по-късно. Когато за първи чух какво прави Живко Василев, веднага разбрах, че искам да си партнираме и това стана много спонтанно, точно на базата на родния фолклор. Все повече се обръщаме към предизвикателството да държим нашите неравноделни ритми, които са интересни на Запад, понякога опитвайки с моите инструменти да ги съчетаем с техните регулярни тактове. Получава се интересно смесване на ритми като мозайка. Понякога маримбата може да звучи и вокално, зависи с какви палки се свири. Това също е част от нашата закваска, магията на българските гласове.

Свирили ли сте произведения с перкусии и вокали?

- Преди няколко години направихме голям проект с хора на Ваня Монева и Младежката перкусионна формация. Този концерт бе записан, излъчен по националната телевизия, може да се види и в интернет. Цялата концепция беше на база фолклорна музика. Имаше произведения, написани специално за нас от Любомир Денев, премиерна творба на Мартин Георгиев и Пролетната кантата на Ценко Минкин. Аз винаги поддържам връзка с българските композитори и по-млади музиканти.

Свирите ли в големи състави или се изявявате предимно солистично и с камерна музика?

- Имам един основен състав, който се нарича Младежка перкусионна формация. Премиерната му изява беше във Варна. Той започна като формация на млади даровити колеги, някои още ученици и студенти. Като цяло свиря соло и в различни проекти. Искаме да развием нашето дуо с Живко Василев, което съществува от една година. Той живее в София, но е учил в Нидерландия и често свири там. Във Варна беше нашият пети концерт.  

 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театралният фестивал „Алтер его“ очаква трупи от България, Франция, Германия, Канада, Израел и Италия
Филмът "Емилия Перес" на Жак Одиар ще представя Франция в международната категория на наградите "Оскар"
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Повелителката на глината
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.